Krajowy paszport szczepionkowy w USA

Nawet gdy wariant omicron wydaje się być zwykłam przeziębieniem, miejsca docelowe nadal wymagają od podróżnych okazania dowodu szczepienia. Coraz częściej papierowa karta szczepień CDC nie wystarcza.

Chociaż rząd Stanów Zjednoczonych nie wydał federalnej cyfrowej przepustki na szczepionki, pojawił się jednak krajowy standard. Do tej pory 21 stanów, Dystrykt Kolumbii i Portoryko oferuje dostęp do SMART Health Card[1], weryfikowalnego cyfrowego dowodu szczepienia opracowanego za pośrednictwem inicjatywy Vaccination Credential Initiative (VCI)[2], globalnej koalicji interesariuszy publicznych i prywatnych, w tym Microsoft, Salesforce, Oracle, Mayo Clinic i inne wagi ciężkie w dziedzinie zdrowia i technologii.

Wkrótce co najmniej cztery kolejne stany wprowadzą dostęp do kart SMART Health Card. „Zaobserwowaliśmy znaczący wzrost w stanach, które oficjalnie uruchomiły publiczne portale, na których osoby fizyczne mogą uzyskać weryfikowalne dane uwierzytelniające szczepienia w postaci SMART Health Cards z kodem QR” – mówi dr Brian Anderson, współzałożyciel i szef VCI cyfrowy lekarz zdrowia w MITRE[3].

(Na zielono widzimy gdzie dostępna jest przepustka, a żółto gdzie będzie dostępna już wkrótce.)

Już teraz w Stanach Zjednoczonych istnieje imponująco powszechna dostępność kart SMART Health Card. Ponad 200 milionów Amerykanów może teraz pobierać, drukować lub przechowywać dane dotyczące szczepień w postaci kodu QR. Po przedstawieniu kodu QR widoczne jest tylko imię i nazwisko osoby, data urodzenia oraz informacje o szczepieniach. Żadne inne informacje medyczne ani dane osobowe nie są udostępniane. Ten kod jest również podpisany cyfrowo, aby upewnić się, że karta została wydana ze zweryfikowanej lokalizacji i aby zapobiec fałszerstwu.

 

Karty SMART Health ułatwiają podróż

W przypadku osób fizycznych korzyści z dostępu do osobistej cyfrowej dokumentacji szczepień są trojakie. Po pierwsze, to ogromny plus przy podróżowaniu po USA i za granicę.

Wiele atrakcji kulturalnych pod dachem i miejsc występów w USA wymaga dowodu szczepienia. „Uważamy, że zapewnia to ludziom spokój ducha, gdy ludzie wokół nich prawdopodobnie nie będą zaraźliwi”, mówi Gus Warren, dyrektor generalny Bindle[4], aplikacji do weryfikacji stanu zdrowia, która umożliwia lokalom weryfikację stanu szczepień klientów.

Rosnąca lista klientów Bindle obejmuje ponad 30 stanów, od niebieskich twierdz, takich jak Kalifornia i Nowy Jork, po czerwone szczupłe kraje, takie jak Teksas, Floryda, Arkansas, Missouri i Georgia. Na przykład w Kennedy Center w Waszyngtonie znajduje się linia Bindle, która zapewnia szybką przepustkę w skanowaniu kodów QR z wielu platform weryfikacji szczepionek używanych na całym świecie.

„SMART Health Card jest ważnym osiągnięciem, a Inicjatywa Poświadczeń Szczepień okazała się fenomenalna, jeśli chodzi o jej udostępnienie”, mówi Warren, zauważając, że chociaż Bindle rozpoznaje kilka interoperacyjnych standardów, SMART Health Card okazała się najważniejsza. „Absolutnie stało się standardem w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Północnej”.

„A na poziomie międzynarodowym nadal obserwujemy duże zainteresowanie skoordynowanym podejściem międzynarodowym”, mówi Anderson. „I wcale się nie zmniejszyło. Myślę, że wręcz przeciwnie.”

To znaczy: Każda prowincja Kanady przyjęła teraz weryfikację SMART Health Card, podobnie jak Aruba, Kajmany, Singapur i Japonia. W Afryce SMART Health Card została wdrożona w Kenii i Rwandzie, jako pierwszy z 32 krajów afrykańskich w sojuszu „Smart Africa”, który przyjął cyfrowe podejście do dokumentacji medycznej.

 

Czerwone Stany

Drugim argumentem przemawiającym za przyjęciem cyfrowego systemu weryfikacji szczepień jest ten, który ma wpływ na gubernatorów czerwonych stanów: posiadanie cyfrowego dostępu do osobistej dokumentacji medycznej wzmacnia jednostkę.

Kilkanaście stanów uruchomiło własne portale oparte na SMART Health Card. Co najmniej siedem innych — w tym Arizona, Mississippi i Zachodnia Wirginia — zwróciło się do firmy zewnętrznej, MyIRMobile, o wydanie kart SMART Health Card. Minnesota wybrała Docket, kolejną opcję innej firmy.

Większość prawicowych stanów oferujących karty SMART Health Card robi to po cichu, bez żadnych fanfar. Ale wielka czerwona Karolina Południowa spodziewa się, że do końca marca uruchomi portal SMART Health Cards, donosi Politico.

„To nie jest paszport” – powiedział Politico dyrektor ds. szczepień w Południowej Karolinie. „Jest to zasadniczo karta Covid, którą ludzie otrzymują w dogodnym dla nich czasie, ponieważ są to ich dane”.

Utah było jednym z pierwszych czerwonych stanów, które wsiadły do ​​pociągu SMART Health Card. Dla byłego gubernatora stanu Utah, Mike’a Leavitta, republikanina, który był sekretarzem ds. zdrowia i opieki społecznej w administracji George’a W. Busha, sprawa sprowadza się do praw jednostki. „Zawsze pojawia się pytanie, kto jest właścicielem danych i prawa dostępu do tych danych”, powiedział Leavitt na niedawnym globalnym forum poświęconym SMART Health Cards. „Ale jedna rzecz jest nie do podważenia. A to znaczy, mam prawo do własnych danych. I mieć to w formie, w której będę mógł wygodnie prezentować, aby robić rzeczy które chcę”.

„Pomysł posiadania wiarygodnych kopii własnej dokumentacji medycznej nie jest problemem w stanie czerwonym lub niebieskim” – wtóruje Anderson. „ Jest to indywidualne wzmocnienie własnych danych dotyczących zdrowia. To, co zobaczymy w przyszłym miesiącu, to rosnąca liczba czerwonych stanów uznających i doceniających znaczenie wzmocnienia pozycji swoich obywateli w swoich stanach”.

 

To nie będzie ostatnia pandemia

Wreszcie, posiadanie systemu weryfikacji szczepionek przygotowuje Stany Zjednoczone na kolejny wariant koronawirusa, a także na nieuchronność przyszłej pandemii.

Dziś głównym zagrożeniem dla naszego zdrowia i gospodarki pozostaje wariant omikronowy, mówi Anderson. „Ale za kilka miesięcy będzie pi i będzie to ta sama sytuacja. Tak, dojdziemy do endemicznej fazy tego wszystkiego, ale to nie zmienia potrzeby dalszej ochrony obywateli narodu przed chorobami wysoce zakaźnymi i zaraźliwymi.

„Weryfikacja szczepień będzie miała coraz większe znaczenie na poziomie międzynarodowym” – mówi Anderson. „A więc, jeśli chcemy umożliwić wszystkim naszym obywatelom z każdego stanu możliwość uczestniczenia w bezpiecznym podróżowaniu przez granice międzynarodowe i uczestniczenie w handlu międzynarodowym, ważne byłoby, aby nasi urzędnicy państwowi z każdego stanu mogli to umożliwić. ”

 

Bądź na bieżąco, dołącz do mnie na: TELEGRAM oraz FACEBOOK.

 

  • [1] https://smarthealth.cards/en/
  • [2] https://vci.org
  • [3] https://www.mitre.org
  • [4] https://joinbindle.com/learnmore/
  • https://www.forbes.com/sites/suzannerowankelleher/2022/02/24/national-vaccine-quietly-rolled-out/?sh=1ce899c46be6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *