Visa rejestruje patent na ekosystem cyfrowej waluty banku centralnego.
Visa złożyła wniosek o patent, który określa sposób, w jaki bank centralny może przyjąć pieniądze fiducjarne znajdujące się obecnie w obiegu, zdigitalizować je, usunąć z obiegu przeliczoną walutę fizyczną, a następnie umożliwić konsumentom i handlowcom dokonywanie transakcji za pomocą portfela cyfrowego „przechowywane na chipie karty inteligentnej lub bezpiecznym elemencie urządzenia użytkownika”.
„Ujawniane są techniki, które obejmują otrzymanie przez centralny komputer podmiotu wniosku o walutę cyfrową”, wyjaśnia wniosek patentowy. „Jednostką centralną może być bank centralny, który reguluje podaż pieniądza”.
Żądanie zawiera numer seryjny i nominał fizycznej waluty. Komputer jednostki centralnej generuje walutę cyfrową dla nominału i łączy się z numerem seryjnym. Generowanie obejmuje rejestrację waluty cyfrowej na blockchainie.
„Komputer jednostki centralnej przesyła powiadomienie o wygenerowaniu waluty cyfrowej. Komputer jednostki centralnej powoduje usunięcie fizycznej waluty z obiegu w systemie fiducjarnej waluty.”
„Wzorce zapewniają prywatną, licencjonowaną platformę rozproszonej księgi do zarządzania walutą cyfrową”, dodaje patent.
„Waluta cyfrowa może być zapisana w łańcuchu bloków w połączeniu z danymi, takimi jak numer seryjny odpowiedniej waluty fizycznej, umożliwiając jednostce centralnej zarządzanie wolumenem i wartością waluty cyfrowej”.
Portfel cyfrowy
„W niektórych przypadkach metoda ta może ponadto obejmować powiązanie waluty cyfrowej z portfelem cyfrowym za pomocą klucza prywatnego przechowywanego w portfelu cyfrowym” – mówi zgłoszenie patentowe. „Prywatny klucz portfela cyfrowego jest przechowywany na chipie karty inteligentnej lub bezpiecznym elemencie urządzenia użytkownika”.
W innych przykładach wykonania „metoda obejmuje ponadto odbieranie przez węzeł łańcucha bloków żądania zarejestrowania transakcji między pierwszym użytkownikiem a drugim użytkownikiem, żądanie zawierające klucz publiczny pierwszego użytkownika, klucz publiczny drugiego użytkownika, oraz kwotę transakcji; zapis transakcji pomiędzy pierwszym użytkownikiem a drugim użytkownikiem, zapis transakcji zawierający klucz publiczny pierwszego użytkownika, klucz publiczny drugiego użytkownika oraz kwotę transakcji w bloku wraz z akcją odnoszącą się do usunięcie fizycznej waluty o nominale z systemu fiducjarnej waluty do łańcucha blokowego.”
Waluty fiducjarne przekształcone w cyfrową walutę banku centralnego!
Visa otrzymała również wcześniej patent na system detokenizacji, który umożliwia wymianę aktywów zablokowanych w formacie tokena*.
*Patent ten pozwoliłoby bankom centralnym na bicie cyfrowych walut za pomocą Blockchain.
Dokumentacja opisuje sposób, w jaki waluty fiducjarne, takie jak dolar amerykański, mogą zostać przekształcone w cyfrową walutę banku centralnego.
Wygląda na to, że Visa kładzie podwaliny pod przyszłość, w której waluty fiducjarne, takie jak dolar amerykański, mogłyby zostać łatwo przekształcone w cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).
Kalifornijski gigant płatności, który przetwarza średnio ponad 100 milionów transakcji dziennie, złożył wniosek patentowy na proces przekształcania fizycznej waluty fiducjarnej w nową wersję cyfrową.
Zgłoszenie, które zostało złożone w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych w listopadzie (2019) mówi, że system byłby w stanie wybić cyfrową walutę fiducjarną i rejestrować wszystkie emisje na blockchainie. Zarządzany przez „komputer jednostki centralnej” system usuwałby również fizyczną gotówkę z obiegu.
Można dojść do wniosku że, nowo stworzona cyfrowa fiat byłaby dokładnym odpowiednikiem, fizycznej gotówki. Nominał i numer seryjny zostałyby przeniesione do nowego systemu. Patent mówi również, że do wybicia cyfrowej gotówki potrzebny byłby pewien rodzaj „zaufanego certyfikatu”, prawdopodobnie w celu utrzymania emisji w ściśle kontrolowanym procesie.
Visa nie mówi zbyt wiele o tym, czym konkretnie byłby „komputer jednostki centralnej”, chociaż dokumentacja stwierdza: „Jednostką centralną może być bank centralny, który reguluje podaż pieniądza”.
Wygląda na to, że częścią jego roli jest pełnienie funkcji nadzorcy pieniężnego, odpowiedzialnego za zarządzanie wolumenami i zapewnienie, że wartość waluty cyfrowej zawsze pozostaje powiązana z fizycznym dekretem. Komputer centralny byłby również jedynym, który byłby w stanie generować nową cyfrową gotówkę; jedyny strażnik wartości wchodzący do ekosystemu.
Ze zgłoszenia wynika, że nie ma sensu, by inne podmioty, publiczne lub prywatne, odgrywały rolę w ekosystemie. Visa zakłada, że podmiot prowadzący komputer centralny byłby upoważniony do wycofania z obiegu fizycznej waluty fiducjarnej, a nawet jej zniszczenia.
Należy podkreślić, że fakt, że Visa złożyła ten wniosek patentowy, nie musi koniecznie oznaczać, że zamierza opracować system cyfrowej waluty fiducjarnej. Pokazuje jednak, że istniejące firmy zajmujące się płatnościami elektronicznymi, które wyjątkowo dobrze poradziły sobie w istniejącym dotychczasowym systemie, teraz również badają innowacje w sferze pieniędzy.
12 maja 2020 Visa otrzymała również patent na system detokenizacji, sposób na umorzenie aktywów zamkniętych w formacie tokena.
Bądź na bieżąco, dołącz do mnie na: TELEGRAM oraz FACEBOOK.
Źródła:
- https://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO2&Sect2=HITOFF&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsearch-bool.html&r=1&f=G&l=50&co1=AND&d=PTXT&s1=”Visa+International+Service+Association”&OS=”Visa+International+Service+Association”&RS=”Visa+International+Service+Association”
- https://www.coindesk.com/tech/2020/05/15/visa-patent-filing-would-allow-central-banks-to-mint-digital-fiat-currencies-using-blockchain/
- https://archive.vn/65XHZ
- https://archive.vn/xFKor
- https://archive.vn/yZ22i