Nowa technologia powlekania wykorzystuje „nanorobaki” do zabijania COVID-19

(Uniwersytet Queensland)

Technologia przeciwwirusowego powlekania powierzchni natryskiwana na maseczki na twarz może zapewnić dodatkową warstwę ochrony przed COVID-19 i grypą.

Powłoka opracowana na University of Queensland okazała się już skuteczna w zabijaniu wirusa wywołującego COVID-19 i jest obiecująca jako bariera przed przenoszeniem na powierzchniach i maskach na twarz.

Profesor Michael Monteiro z Australijskiego Instytutu Bioinżynierii i Nanotechnologii UQ powiedział, że powłoka na bazie wody zawiera struktury przypominające robaki, które atakują wirusa.

„Kiedy maska ​​​​chirurgiczna została spryskana tymi „nanorobakami”, spowodowało to całkowitą inaktywację wariantu alfa SARS-CoV-2 i grypy A” – powiedział profesor Monteiro.

Powłoka została opracowana we wspólnym projekcie badawczym Boeinga i została przetestowana w Instytucie Infekcji i Odporności Petera Doherty’ego na Uniwersytecie w Melbourne.

„Te polimerowe 'nanorobaki’ rozrywają błonę kropelek wirusa przenoszonych przez kaszel, kichanie lub ślinę i uszkadzają ich RNA” – powiedział profesor Monteiro.

„Zaangażowana chemia jest wszechstronna, więc powłokę można łatwo przeprojektować, aby celować w pojawiające się wirusy i pomóc w kontrolowaniu przyszłych pandemii”.

Profesor Monteiro powiedział, że maski na twarz nadal będą ważnym elementem pomagającym zapobiegać lub ograniczać przenoszenie COVID-19 przez społeczność.

„Powłoki antywirusowe nakładane na powierzchnie masek mogą zmniejszyć infekcję i zapewnić długotrwałe środki kontroli w celu wyeliminowania zarówno transmisji powierzchniowej, jak i aerozolowej” – powiedział.

„Wiemy, że COVID-19 pozostaje zakaźny przez wiele godzin lub dni na niektórych powierzchniach i stanowi bezpośrednią drogę do infekcji.

„Dlatego kładzie się większy nacisk na wyeliminowanie transmisji zarówno z powierzchni, jak i drogi powietrznej, pozwoli nam to uzupełnić szczepienia populacji, aby zatrzymać obecną pandemię”.

Powłoka jest przyjazna dla środowiska, na bazie wody, a jej synteza jest zgodna z technikami produkcyjnymi stosowanymi w przemyśle farb i lakierów.

 

Bądź na bieżąco, dołącz do mnie na: TELEGRAM oraz FACEBOOK.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *