PRZYGOTUJ SIĘ NA BLACKOUT

Ponieważ nie można przewidzieć, co spowoduje blackout ani jak długo potrwa, jeśli wystąpi, najlepszym podejściem jest zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby przygotować się z wyprzedzeniem. Jeśli jesteś przygotowany na przetrwanie awarii zasilania nawet przez tydzień o każdej porze roku, powinieneś mieć wystarczająco dużo, aby przetrwać.

Utrata prądu na dziesięć minut, godzinę czy nawet pół dnia to dla nas jedynie niedogodność. Ale co, jeśli Twój dom utraci zasilanie na kilka dni, lub nawet tygodni? Co zrobić, jeżeli podczas przerwy w dostawie temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza? Albo co gorsza -30 stopi Celsjusza? Ważne jest, aby przygotować się na wszystkie możliwości które dotyczą Twojej lokalizacji.

 

Przygotowanie do blackoutu

Kiedy brakuje prądu, przeważnie nie mamy pojęcia co ten brak spowodowało. W tym momencie powinieneś postarać się znaleźć jak największą ilości informacji o przyczynach awarii – bez użycia energii elektrycznej w tym procesie. Następnie, powinieneś przygotować swój dom i rodzinę na blackout, aby przekoczować go w jak największym bezpieczeństwie i komforcie.

 

Nie pozostań w ciemności

LATARKA to teraz Twój najlepszy przyjaciel! Upewnij się, że znajduje się w łatwo dostępnym miejscu i każdy z domowników wie gdzie to miejsce jest, a najlepiej miej takie miejsca 2 lub 3. Przypominam, że latarka wymaga baterii, także upewnij się, że masz ich zapas i działają!

 

Miej naładowane urządzenia elektroniczne

Jeżeli spodziewasz się utraty prądu, dobrym pomysłem jest ładować urządzenia na bieżąco. A najlepsze co możesz zrobić to kupić radio na baterie lub korbkę. Te elementy pomogą Ci zebrać informacje o przerwie w dostawie prądu, ponieważ infolinia zapewne będzie niedostępna.

Informacja jest kluczem do tego, co musisz zrobić dalej. Jeśli wiesz, że wszyscy są bezpieczni i wiesz, że masz wszystko, czego potrzebujesz – bez względu na to, jak zła jest sytuacja – to wszystko, o co musisz się martwić, to wdrożenie swojego planu.

 

Niezbędne podczas blackoutu

Ponieważ istnieje tak wiele różnych potencjalnych przyczyn blackoutu, nie ma sposobu, aby wiedzieć z wyprzedzeniem, jak długo potrwa, gdy się pojawi. Przez co musisz przejść, będzie się różnić w zależności od tego, czy temperatura jest umiarkowana, ekstremalnie wysoka, czy ekstremalnie niska.

Ważne jest, aby wiedzieć, że będziesz mieć podstawy, bez względu na wszystko. Jedzenie, woda i schronienie powinny być Twoimi głównymi priorytetami. Upewnij się także, że masz pod opieką niezbędne do życia leki. Następnie możesz skupić się na rzeczach, które sprawią, że Ty i Twoja rodzina będziecie czuć się bardziej komfortowo podczas blackoutu.

 

Przygotuj się – najlepiej jak potrafisz – na najgorszy scenariusz.

#1 – Oświetlenie

Pamiętasz? Latarka to Twój przyjaciel, ale czy naprawdę chcesz przeżyć całą noc – być może kilka z rzędu – bez źródła światła poza latarką?

Niektórym podoba się pomysł używania świec podczas blackoutu, ponieważ są one niedrogie, łatwe do przechowywania i nie mają daty ważności. Ale świece nie dają dużo światła w porównaniu z latarnią na baterie lub pojedynczym panelem LED. Niech praktyczność będzie Twoim przewodnikiem, jeśli chodzi o wybór źródeł oświetlenia.

Oczywiste, ale trzeba powiedzieć… Jeśli zamierzasz polegać na świecach, upewnij się, że masz zapałki lub zapalniczki. Jeśli masz kilka różnych opcji zasilania bateryjnego, upewnij się, że masz zapasowe baterie dla każdej z nich.

Mała rada – wyłącz wszystkie światła w domu z wyjątkiem jednego wewnątrz i jednego na zewnątrz. Będą one służyć jako sygnał dla ciebie i firmy energetycznej, że twoja moc została przywrócona.

Powodem wyłączenia wszystkich innych świateł jest zmniejszenie poboru mocy po ponownym włączeniu zasilania i ochrona domu przed przepięciami. Możesz także odłączyć urządzenia elektroniczne.

 

#2 – Komunikacja

Jeśli nie możesz znaleźć przyczyny blackoutu – będziesz potrzebować jakiegoś sposobu komunikowania się ze światem zewnętrznym, jeśli chcesz dowiedzieć się, co się dzieje. Radio na baterie z zapasem baterii to świetny pomysł.

Dostrajanie się do lokalnych stacji radiowych da ci informacje o tym, co się dzieje, jeśli awaria jest na tyle powszechna, że warto ją opublikować.

Telefony komórkowe będą niezbędne, jeśli musisz skontaktować się z członkami rodziny, których nie ma w domu. Smartfony umożliwiają również surfowanie po Internecie, aby zebrać więcej informacji o przyczynach blackoutu i przewidywanym czasie jego trwania. Stąd pomysł aby starać się zawsze mieć pełną baterię.

Dopóki nie dowiesz się, jak długo możesz oczekiwać braku zasilania, oszczędzaj baterie. Twój telefon komórkowy może być jedynym sposobem wezwania pomocy w nagłych wypadkach.

Ciekawostka – Linie stacjonarne zazwyczaj działają podczas przerwy w dostawie prądu, ponieważ energia jest przesyłana do telefonów za pośrednictwem linii telefonicznych. Baterie zapasowe i generatory zapasowe powinny zapewniać zasilanie tych linii. Tak więc, o ile blackout nie jest spowodowany przez wyłączone linie, zadziała oldschoolowy telefon.

 

#3 – Jedzenie

Poświęć trochę czasu na zbudowanie zapasu żywności, którą możesz przygotować bez zasilania. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo, aby nakarmić wszystkich członków rodziny przez co najmniej 5 do 7 dni.

Zapasy powinny obejmować takie produkty jak; zupy w puszkach, konserwy mięsne, krakersy, makarony i inne produkty spożywcze, które nie psują się i są łatwe do przygotowania. Nie zapomnij o ręcznym otwieraczu do puszek.

Mała rada – Jeśli zasilanie pozostanie wyłączone wystarczająco długo, aby rozmrozić jedzenie w zamrażarce, możesz mieć do czynienia z dużą stratą i dużym bałaganem. Ogólna zasada mówi, że im pełniejsza zamrażarka lub lodówka po wyłączeniu zasilania, tym dłużej będzie utrzymywać temperaturę. Możesz pomóc utrzymać zimno tak długo, jak to możliwe, nie otwierając drzwi, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Jeśli masz grill, możesz włączyć grillowanie do swojego planu gotowania. Pomoże to zapobiec marnowaniu żywności, która rozmraża się w zamrażarce.

 

#4 – Gotowanie

Jeśli masz grill na gaz, rozważ posiadanie zapasowej butli z gazem, aby upewnić się, że nie zabraknie Ci go, gdy nie będzie otwartych sklepów. Jeżeli nie posiadasz grilla, rozważ zakup małego grilla na węgiel drzewny wraz z wystarczającą ilością węgla drzewnego, który pozwoli Ci ugotować kilka posiłków.

Tak czy inaczej, nie powinieneś polegać na samym grillu. Zastanów się nad małą kuchenką palnikową na gaz lub inny sposób gotowania wody i wykonywania innych prostych czynności związanych z gotowaniem. Te opcje będą znacznie wydajniejsze i pozwolą Ci przetrwać dłużej niż poleganie na samym grillu.

Oczywiste, ale trzeba powiedzieć… Bez względu na wszystko, upewnij się, że nie używasz kuchenek lub grilli w domu lub w innych słabo wentylowanych pomieszczeniach. Nigdy nie używaj żadnej z tych opcji do ogrzewania, jeśli podczas zimy zabraknie prądu. (Otrujesz się i takie tam.)

 

#5 – Ogrzewanie i chłodzenie

Twoje możliwości będą ograniczone, ale jeśli mieszkasz w obszarze kraju, w którym występują temperatury w jednej lub drugiej skrajności – lub obu – będziesz musiał planować z wyprzedzeniem, aby być przygotowanym na to, co możesz.

KOMINEK! Jeżeli jesteś tym szczęściarzem co to ma kominek, no to wiesz co robić… a dla tych co nie posiadają takich luksusów? Ubieranie kilku warstw ubrań i przytulanie się pod kocem powinno wystarczyć, aby przetrwać nawet najchłodniejsze zimowe noce bez prądu. Nie zapomnij odkręcić kranów, aby zapobiec zamarzaniu rur.

Podczas upałów i bez wiatraczków chłodzących po prostu Upewnij się, że wszyscy pozostają nawodnieni i obserwuj oznaki chorób związanych z przegrzaniem.

 

#6 – Woda

Warto wziąć pod uwagę możliwość, że stacja uzdatniania wody w Twoim mieście wyłączy się. Może to oznaczać, że woda z kranu nie nadaje się do picia. W każdym razie gotowanie wody z kranu powinno być opcją, ale mimo to warto mieć pod ręką trochę wody butelkowanej, a nawet dużo!

Woda jest w rzeczywistości najważniejszą rzeczą do rozważenia, jeśli chodzi o przygotowanie się na wypadek sytuacji kryzysowej. Jeśli chodzi o radzenie sobie z tym, co masz, ludzie mogą przetrwać znacznie dłużej bez jedzenia, światła lub informacji niż bez wody. Kilka dni bez wody może być śmiertelne.

 

#7 – Apteczka

Apteczka jest niezbędnym elementem każdego zestawu gotowości na wypadek sytuacji awaryjnych. Pamiętaj, że przygotowujesz się na najgorszy scenariusz.

W apteczce pierwszej pomocy powinny znajdować się co najmniej przedmioty, które pozwolą zatrzymać krwawienie oraz oczyścić i zabandażować drobne skaleczenia lub otarcia. Powinny również zawierać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zestaw do płukania oczu.

W zależności od poziomu umiejętności i wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy, warto poświęcić chwilę na stworzenie bardziej rozbudowanego zestawu. Wszystko jest lepsze niż nic, a każdy zestaw, który pozwoli leczyć najczęstsze urazy, będzie wystarczająco dobry.

 

#8 – Plan katastrofy

Porozmawiaj z najbliższymi i upewnij się, że w razie jakiejś naturalnej katastrofy, takiej jak powódź, czy trzęsienie ziemi, wiecie co robić, gdzie się udać i szukać schronienia. Zalecam, aby każdy miał taki plan na najgorszy scenariusz (każdy).

 

#9 – Gotówka

Jeśli przerwa w dostawie prądu jest powszechna, większość sklepów prawdopodobnie zostanie zamknięta. Jeśli masz szczęście znaleźć otwarty sklep, nie będziesz mógł użyć karty debetowej lub kredytowej, ponieważ czytniki kart nie będą działać. Dobrym pomysłem jest mieć pod ręką trochę gotówki, której możesz użyć, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.

 

#11 – Podróżowanie

Jeżeli nastąpiła rozległa awaria najlepiej jest trzymać się jak najdalej od dróg. Ale jeśli koniecznie musisz wyruszyć, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

  • Pompy gazowe nie będą działać, ponieważ zabraknie im prądu. Paliwo, które masz, to wszystko, co będziesz mieć, dopóki nie włączy się zasilanie.
  • Większość sklepów i firm zostanie zamknięta z powodu przerwy w dostawie prądu – czy wybierasz się gdzieś, aby dowiedzieć się, że musisz wrócić z pustymi rękami?
  • Urządzenia sterujące ruchem, które są zasilane energią elektryczną, mogą nie działać.

 

#12 – Kto bogatemu zabroni

Zapasowy generator to świetny sposób na normalne działanie w domu podczas przerwy w dostawie prądu. Jeśli masz zamiar go zdobyć, pamiętaj, aby go zatankować i mieć pod ręką dodatkowe paliwo.

Składany, przenośny panel słoneczny to kolejny świetny wynalazek, może być świetnym sposobem na ładowanie telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

 

Przygotujmy się razem!

Po co Ci zapasy pytają… Lepiej mieć, niż nie mieć, o.

Najlepiej przygotujesz się na własnej skórze… zorganizuj sobie jeden dzień bez prądu, a bardzo szybko zrozumiesz jak bardzo jesteśmy zależni od prądu oraz co jest Ci w takiej sytuacji potrzebne.

 

Bądź na bieżąco, dołącz do mnie na: TELEGRAM oraz FACEBOOK.

 

Wzorowane na – How to Prepare for a Blackout: The Ultimate Guide

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *