QAnon

QAnon (określany również jako Q) – anonimowa osoba lub grupa osób mająca dostęp do silnie strzeżonych tajemnic państwowych Stanów Zjednoczonych, która od października 2017 r. poprzez serwisy internetowe pozwalające na anonimowe umieszczanie wiadomości ujawniać ma informacje o dziejącej się „za kulisami” niewidzialnej wojnie pomiędzy administracją Donalda Trumpa wspieraną przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych, a tajemniczą ogólnoświatową rozproszoną grupą przestępczą, jakoby korumpującą i podporządkowującą sobie instytucje państwowe USA oraz innych państw świata.

C:\Users\Jo\Desktop\QAnonImage6-800x500.jpg

Treść:

1. Co to jest QAnon?

2. Operacja Burza

3. Jak Q komunikuje się ze zwolennikami?

4. Okruszki chleba

5. Kto skrywa się za Q?

6. QAnon w mediach społecznościowych

7. Ewolucja QAnon

8. QAnon w Kongresie

9. There is no QAnon? (Nie ma QAnon?)

10. Siły zbrojne QAnon

 

1. Co to jest QAnon?

Podstawowa idea spisku QAnon jest zasadniczo workiem z wcześniej istniejącymi spiskami: każdy prezydent USA przed Donaldem Trumpem – republikanin i demokrata – był zaangażowany w globalną polityczną klikę rządzoną przez bankierów, mrocznych agentów „ciemnego państwa” i pedofilów. Spisek głosi, że nienazwani przywódcy armii amerykańskiej przekonali Trumpa do kandydowania na prezydenta w 2016 r., aby obalić tę globalną kabałę, której kulminacją będzie jedna ogromna fala aresztowań, którą wyznawcy QAnon nazywają „Burza”.

QAnon to oszałamiająca teoria spiskowa zakładająca, że ​​istnieje rozległa sieć satanistycznych elit na wyższych szczeblach Partii Demokratycznej, Hollywood i „ciemnego państwa”, które kierują międzynarodowymi kręgami handlu dziećmi w celach seksualnych i pracują nad obaleniem Donalda Trumpa. Niektórzy z nich angażują się również w kanibalizm, próbując osiągnąć nieśmiertelność. Zwolennicy teorii uważają, że Barack Obama, Hillary Clinton, Dalajlama i Ellen DeGeneres są głównymi postaciami sprawców spisku. Trump, jak głosi historia, został zwerbowany przez generałów wojskowych do kandydowania na prezydenta w 2016 roku i obalenia kabała pedofilów. Q twierdzi, że jest czołowym urzędnikiem wywiadu rządowego, który próbuje zdemaskować spisek przeciwko Trumpowi. Mitologia QAnon staje się coraz bardziej skomplikowana i ekspansywna, obejmując takie elementy fabuły, jak zabójstwo JFK, UFO i 11 września. Nie wszyscy wyznawcy wierzą w każdy aspekt tej teorii, chociaż większość z nich trzyma się głównego twierdzenia, że ​​syndykat pedofilów kontroluje główne instytucje świata.

Teoria stwierdza, że wojsko, pragnące obalenia ciemnego państwa (deep state), zwerbowało Donalda Trumpa do kandydowania na prezydenta. Ale ciemne państwo, które kontroluje media, szybko próbowało go oczernić „fałszywymi wiadomościami” i bezpodstawnymi zarzutami o zmowę z Rosją. Utrzymuje się, że pomimo najlepszych wysiłków ciemnego państwa, Trump wygrywa i że Q udostępnia opinii publicznej usankcjonowane przecieki, aby pobudzić je przed „Burzą”. Wierzący w QAnon nazwali ten proces „Wielkim Przebudzeniem”.

Zwolennicy Q często pojawiają się na wiecach prezydenta i zorganizowali w całym kraju setki imprez „Save the Children”. Odnotowano również szereg niebezpiecznych incydentów offline z udziałem zwolenników Q. W 2018 roku mężczyzna niosący dużą skrzynkę broni i amunicji w opancerzonej ciężarówce zablokował most w Arizonie w imieniu Q. W 2019 roku mężczyzna zastrzelił domniemanego szefa mafii Francesco Cali, wierząc, że był jednym z wrogów Q . FBI określiło ten ruch jako zagrożenie terroryzmem wewnętrznym.

 

2. Operacja Burza

Burza bierze swoją nazwę od enigmatycznego komentarza ówczesnego prezydenta Trumpa z października 2018 roku o „ciszy przed burzą”. Q zaczął publikować wkrótce potem i powiedział, że burza, o której wspomniał Trump, to nadchodząca seria masowych aresztowań, które na zawsze położą kres ciemnemu państwu.

W tradycji QAnon prezydent Trump potajemnie współpracował ze specjalną radą Robertem Muellerem, aby obalić ciemne państwo, a burza jest rodzajem Dnia Sądu, w którym złoczyńcy są ukarani, a wierni odkupieni. Q wielokrotnie sugerował, że burza nadejdzie w bardzo bliskiej przyszłości, a nawet powiedział, że niektóre osoby zostaną aresztowane w określonych terminach.

Kiedy te daty przychodzą i odchodzą bez żadnych aresztowań, Q mówi, że trzeba było je opóźnić z tego czy innego powodu, ale Trump nadal panuję nad sytuacją.

 

3. Jak Q komunikuje się ze zwolennikami?

Pierwszy „Q drop”, termin, którego wierzący w QAnon używają do zaszyfrowanych postów od „Q”, który według nich ma dostęp do najwyższych poziomów tajnych informacji, pojawił się na 4chan, a następnie przeniósł się na inne forum internetowe o nazwie 8chan, kopia 4chan z znacznie bardziej ekstremistyczną treścią. Większość Amerykanów słyszała o tych witrynach z powodu ich powiązań z brutalnymi ekstremistami i masowymi strzelaninami w niedawnej przeszłości. W pierwszych latach użytkownicy 4chan słynęli w Internecie z „trollingu” innych stron internetowych, a nawet mediów.

Q publikuje zagadkowe wiadomości znane jako „ Q drops”, zawierające wskazówki na temat tego, co dzieje się w wojnie między Trumpem a elitami. Zwolennicy zastanawiają się nad zagadkami, niejasnymi odniesieniami i numerologią w wiadomościach, próbując złamać ich znaczenie. Q Drops” są wysyłane do 8kun, chociaż popularne witryny, takie jak QMap, agregują wiadomości i rozpowszechniają je wśród szerszej publiczności.

 

4. Okruszki chleba

Posty Q są albo niejasne, albo całkowicie niezrozumiałe, ale wyznawcy QAnon są bardziej niż szczęśliwi, próbując je rozszyfrować. Na przykład w 2019 roku Q opublikował zdjęcie nienazwanej sieci wysp. Chcąc odgadnąć rozumowanie stojące za postem, zwolennicy QAnona próbowali „udowodnić”, że zdjęcie musiało zostać zrobione samolotem Air Force One, a zatem, że Q podróżował z prezydentem.

Posty Q są znane wiernym jako „okruszki chleba”. Ludzie, którzy następnie próbują zrozumieć, co mają na myśli, nazywani są „piekarzami”. Według „The Daily Beast” Will Sommer, wierzący w QAnon również spędzają dużo czasu, próbując dowiedzieć się, kto w rządzie jest zwolennikiem Trumpa „białym kapeluszem”, a kto „czarnym kapeluszem” w zmowie z ciemnym państwem. Ich okrzyk bojowy brzmi: „Gdzie idziemy jako jeden, idziemy wszyscy”( where we go one, we go all), wers z żeglarskiej przygody „White Squall” Jeffa Bridgesa z 1996 roku, którą błędnie przypisują prezydentowi Kennedy’emu.

Wyrażenie to jest często skracane do „WWG1WGA”, które Roseanne Barr — jedna z kilku celebrytek wspierających QAnon — napisała na Twitterze w czerwcu 2018 r. Były miotacz Red Sox i obecny prawicowy prezenter radiowy Curt Schilling również promował QAnon w Internecie.

 

5. Kto skrywa się za Q?

Frederick Brennan, twórca 8chan, miesiącami odwiedzał serwisy informacyjne, twierdząc, że jego były partner biznesowy Jim Watkins prawdopodobnie obecnie kontroluje konto Q. W 2014 roku, rok po założeniu firmy 8chan, Brennan przeniósł się na Filipiny, aby wraz z Watkinsem pracować na jego farmie świń w Manili. Brennan scedował własność 8chan na Watkinsa w 2015 roku. Obaj pokłócili się po tym, jak 8chan został powiązany z kilkoma masowymi strzelaninami, a Brennan próbowała nakłonić Watkinsa do jego usunięcia. Watkins w końcu powołał się na prawo karne o zniesławienie przeciwko Brennanowi, co zmusiło go do ucieczki z Filipin.

W wywiadzie dla podcastu technologicznego „Odpowiedz wszystkim”, Brennan mówi, że wierzy, że wieloletni teoretyk spiskowy z Johannesburga, Paul Furber, jest w rzeczywistości pierwszą osobą, która zaczęła publikować jako Q w 2017 roku. (Furber temu zaprzeczył). Furber publicznie działał jako tłumacz Q i rzecznik prasowy w takich miejscach jak 8chan i Infowars. Zgodnie z przekazem Brennan, syn Watkinsa, Ron, był w stanie wyrwać Furberowi kontrolę nad kontem Q na początku 2018 roku, korzystając ze swoich uprawnień logowania jako administrator witryny.

Jim i Ron Watkins zaprzeczali, że stoją za kontem lub że mają jakikolwiek bezpośredni kontakt z Q. Jednak Jim Watkins bardzo wspierał Q; założył QAnon super PAC i nosił szpilkę Q podczas swojego zeznania przed Kongresem na temat 8chan w 2019 roku.

Aktywiści anty-Q odkryli fakt, że 8kun dzieli adres IP z QMap, najpopularniejszym agregatorem Q drops, co sugeruje, że Watkinsowie byli za obiema stronami. Jednak twórca QMap, człowiek mieszkający w New Jersey, zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z Watkinsami. Brennan powiedział, że wspólne IP silnie sugeruje, że Watkinsowie mają kontrolę nad dwiema głównymi platformami, za pośrednictwem których Q rozpowszechnia dropy, chociaż znowu nie ma ostatecznego dowodu. Gdyby jednak tak było, Watkinsowie mogliby skutecznie stać się Q w dowolnym momencie, uzyskując dostęp do konta na 8chan i rozpowszechniając wiadomość na QMap.

Brennan wskazuje również na moment, w którym Furber rzekomo stracił kontrolę nad Q, jako kolejny dowód na wpływ Watkinsów. We wczesnych dniach QAnon, główne konto 8chan nie było szczególnie bezpieczne, więc ludzie często włamywali się i publikowali jako Q. Furber wziął na siebie rolę weryfikacji, kto był lub nie był prawdziwym Q, ponieważ prowadził konkretne forum na 8chan, gdzie publikowano dropy, dzięki czemu mógł zobaczyć adresy IP użytkowników. Jednak w 2018 roku ktoś zaczął publikować jako Q, który według Furbera był oszustem. Zgodnie z tym przekazem Ron Watkins wkroczył w tym momencie i powiedział, że może również określić, kto jest prawdziwym Q, ponieważ jest administratorem 8chan. Watkins w końcu stwierdził, że to rzekomo fałszywe Q było w rzeczywistości prawdziwe. Stworzył także nowe forum dla tego Q, aby publikować poza zasięgiem Furbera. Watkins jest teraz jedyną osobą, która może zweryfikować, kim jest prawdziwe Q, co daje mu jeszcze większą kontrolę nad ruchem.

 

Czy to ma znaczenie, kim jest Q?

Tożsamość osoby faktycznie piszącej jako Q może nie mieć znaczenia. Mogą to być Watkinsowie lub jedna lub więcej osób pracujących pod nimi lub ktoś, z kim mają bliski kontakt. „Tak naprawdę nie ma znaczenia, kto pisze „Q drops” – powiedział ABC News, badacz QAnon, Mike Rains. „Watkins jest wydawcą. Jest jedynym źródłem informacji, które może tam dotrzeć”. Zwolennicy QAnon mają również głęboką nieufność do mediów i podobnych instytucji, co oznacza, że bez względu na to, jak wiele dowodów na to, że Watkinsowie lub jeden z ich współpracowników jest Q, może to nie mieć większego znaczenia…

 

6. QAnon w mediach społecznościowych

QAnon rozprzestrzenił się od swoich początków na 4chan i 8chan do większych platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i YouTube. Platformy te napotykają na rosnącą presję, aby rozprawić się z tymi kontami i grupami, ale mają z tym trudności.

„QAnon nie jest organizacją, którą można po prostu anulować lub usunąć” — mówi reporter technologii CBS News, Dan Patterson.

„Przez długi czas niewiele robili”, aby moderować aktywność QAnon, mówi Patterson. Dopiero od lata i jesieni 2020 r. większe platformy — Facebook, Twitter i YouTube — podjęły silniejsze działania, usuwając grupy i blokując konta.

Mimo to, mówi Patterson, platformy te dostarczają niewiele informacji poza liczbą kont, których to dotyczy. „Organizacje te są silnie napędzane algorytmami, a algorytmy te naprawdę sprzyjają zaangażowaniu, w czym QAnon jest naprawdę dobre”.

 

7. Ewolucja QAnon

Gdy ruch QAnon przeniósł się na bardziej popularne platformy mediów społecznościowych, opracował nowe teorie spiskowe, które pomogły zdobyć więcej zwolenników.

Wielu zwolenników QAnon uważa, że prezydent Kennedy miał ujawnić istnienie tajnego rządu, kiedy został zamordowany. Uważają również, że prezydent Reagan został zastrzelony na rozkaz ciemnego państwa i że wszyscy prezydenci odkąd opuścił urząd – z wyjątkiem prezydenta Trumpa – byli agentami ciemnego państwa.

Zwolennicy QAnon uczepili się także innych spisków, takich jak ruch „prawdy” z 11 września i antysemickie twierdzenia o własności banków na świecie. Różni zwolennicy QAnon identyfikują się z różnymi spiskami, chociaż wszystkie one chwytają się centralnego spisku grup handlujących dziećmi w celach seksualnych, prowadzonego przez członków Partii Demokratycznej.

Zwolennicy zaczęli też organizować pokazy „Save Our Children”, które przyciągnęły więcej uwagi i potencjalnego wsparcia. Według Associated Press, trend #SaveTheChildren został wymieniony na Twitterze ponad 800 000 razy w sierpniu 2020 r. Grupa zorganizowała szereg wieców „Save the Children” przed wyborami w 2020 roku.

„Wygląda na to, że porwali ruch „Ratujmy nasze dzieci”, infiltrując go i nadając mu swój spin” – mówi Daryl Johnson, który wcześniej badał prawicowy terroryzm dla Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Pomyśl o dzieciach i o tym, jak bardzo są podatne na zranienie. Ten problem naprawdę szarpie za serce każdego. Ale łączą go ze swoimi teoriami spiskowymi, które są szalone i bardzo niebezpieczne”.

Według profesora nauk politycznych Joe Uścińskiego, który bada teorie spiskowe, „same przekonania są prawie podżeganiem do przemocy. To znaczy, nie można powiedzieć nic gorszego o swoich politycznych konkurentach niż to, że są satanistycznymi handlarzami usług seksualnych, którzy molestują i jedzą dzieci.”

 

8. QAnon w Kongresie

Według danych śledzonych przez Media Matters, w listopadowym głosowaniu wzięło udział co najmniej 19 kandydatów z Izby Reprezentantów, którzy popierają ruch QAnon. Dwóch zwolenników QAnon zostało wybranych do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych:

Marjorie Taylor Greene wygrała swój wyścig w 14. okręgu kongresowym Georgii.

Lauren Boebert wygrała swój wyścig w 3. dzielnicy kongresowej Kolorado.

 

9. There is no QAnon?

(Nie ma QAnon?)

Influencerzy QAnon zaczęli ostatnio używać wyrażenia „Nie ma QAnon”, twierdząc, że spisek został wymyślony przez media.

Trend ten rozpoczął się 17 października 2020 r., kiedy niesławny użytkownik „Q” zaktualizował na forum 8kun post, który brzmiał:

„There is 'Q.’ 1

(„Jest 'Q’. 1)

There are 'Anons.’ 2
(Są „Anonowie”. 2)

There is no 'QANON.’ 3
(Nie ma „QANON”. 3)

Media labeling as 'QANON’ is a method [deliberate] to combine [attach] 'Q’ to comments _theories _suggestions _statements [and ACTIONS] made by 2.: is pretty self-explanatory.”

(Etykietowanie mediów jako „QANON” jest metodą [celową] łączenia [załącz] „Q” z komentarzami _teoriami _sugestiami _wypowiedziami [i DZIAŁANIAMI] wykonanymi przez 2.: jest dość oczywiste.”)

Ta sztuczka jest próbą zmuszenia opinii publicznej do uwierzenia, że QAnon został wymyślony przez media i że jego zwolennicy są pokojowymi patriotami pokojowymi, wyjaśnił autor i ekspert od spisku Mike Rothschild.

 

„Prawdziwi wierzący przepisują swoją historię na nowo, udając »QAnon« to termin wymyślony przez media w celu oczerniania poszukiwaczy prawdy i badaczy” – powiedział Rothschild. „W rzeczywistości wierzący w Q używali tego terminu od dni po pierwszych spadkach Q. Q użył go w dziesiątkach postów i jest to na całych ich ikonografii. Udawanie, że nigdy go nie używali, jest formą gaslightingu*. Nie tylko o nas, ale o nich samych.

Niemal natychmiast po poście 8kun influencerzy QAnon powtórzyli to zdanie w mediach społecznościowych. Chociaż Twitter zbanował prawie 150 000 kont związanych ze spiskiem w marcu 2021 r., kilka kont nadal tweetuje dosłownie „Nie ma QAnon”.

 

* Gaslighting – forma psychologicznej manipulacji, w której osoba lub grupa osób umyślnie tworzy w osądzie ofiary wątpliwości wobec własnej pamięci czy percepcji, często wywołując u niej dysonans poznawczy i inne stany, takie jak niskie poczucie własnej wartości.

 

10. Siły zbrojne QAnon

Niepokojąca liczba użytkowników Facebooka, którzy należą do amerykańskich sił wojskowych i innych sił specjalnych, ma głęboko zakorzenione przekonania i poglądy na temat rasizmu i innych teorii spiskowych, takich jak ruch QAnon i nieprawdy związane z wyborami prezydenckimi.

NBC News przeprowadziło analizę setek postów w mediach społecznościowych udostępnionych w czterech tajnych grupach na Facebooku dla „obecnych i byłych Rangersów, Zielonych Beretów i innych elitarnych wojowników. – Sala PAC i sił specjalnych USA.

Łącznie w tych dwóch grupach jest ponad 5000 użytkowników Facebooka, a niektórzy użytkownicy należą do obu grup prywatnych. Na całym świecie Dowództwo Operacji Specjalnych USA składa się z około 70 000 pracowników. Dodatkowo siły operacji specjalnych mają też tysiące więcej emerytowanych członków. Wyróżnione posty na Facebooku obejmują rozległe płótno teorii spiskowych.

Na przykład w jednym z postów członek sił specjalnych wyraził zaniepokojenie jedną teorią spiskową, twierdząc, że „kilku doradców byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a było częścią „Wspólnego wysiłku złodziei i pedofilów spacerujących po uświęconych korytarzach ludu”. rząd.'”

7 stycznia, zaledwie jeden dzień po powstaniu w Kapitolu, członek Zespołu Sił Specjalnych USA opublikował wiadomość, która brzmiała: „Trump został ponownie sabotowany!” dodając, „próba dotarcia do sedna oczywistego oszustwa wyborczego teraz wygląda na to, że nie ma szans”.

Z analizy publikacji wynika, że ​​jest wiele niepokojących postów, które są stosunkowo podobne. Analiza wzbudziła zaniepokojenie nastawieniem wielu członków śmiertelnie wyszkolonych sił Stanów Zjednoczonych. Jack Murphy, były Ranger Armii i Green Beret, wyraził niedawno swoje obawy dotyczące radykalizacji w społeczności sił operacji specjalnych.

„Historia radykalizacji w operacjach specjalnych to historia, którą trzeba opowiedzieć” – powiedział Murphy. „Zszokowało mnie i przeraziło, kiedy zobaczyłem, co stało się z tymi facetami w ciągu ostatnich pięciu czy sześciu lat”.

Garry Reid, dyrektor wywiadu obronnego w Departamencie Obrony USA, zauważył, że Pentagon obecnie pracuje nad wprowadzeniem metod „lepszej identyfikacji, wykrywania, kategoryzacji i podejmowania działań przeciwko wszelkim takim zachowaniom w tym departamencie”.

Reid powiedział: „To dla mnie bardzo niepokojący materiał i bardzo niepokojące treści, które w żaden sposób nie odzwierciedlają zachowania oczekiwanego od osób zatrudnionych w Departamencie Obrony, a na pewno nie służących w armii amerykańskiej”.

 

Bądź na bieżąco, dołącz do mnie na: TELEGRAM oraz FACEBOOK.

 

  • https://www.ccn.com/what-is-qanon-conspiracy-theory/
  • https://slate.com/technology/2020/09/qanon-identity-revealed-explained.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/QAnon
  • https://www.100daysinappalachia.com/2020/09/what-is-qanon-and-why-does-your-aunt-keep-posting-about-it-on-facebook/
  • https://www.cbsnews.com/news/what-is-the-qanon-conspiracy-theory/
  • https://www.alternet.org/2021/04/secret-facebook-groups-reveal-how-prevalent-racist-beliefs-election-lies-and-qanon-theories-are-among-military-members/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Gaslighting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *