„WIELKI RESET” – radykalny plan światowych liderów, który ma na celu przekształcenie gospodarki.

C:\Users\Jo\Desktop\pobrany plik.jpg

Przez dziesięciolecia postępowcy próbowali wykorzystać zmiany klimatyczne do uzasadnienia liberalnych zmian politycznych. Ale ich najnowsza próba – nowa propozycja nazwana „Wielkim Resetem” – jest najbardziej ambitnym i radykalnym planem, jaki świat widział od ponad pokolenia.

Na wirtualnym spotkaniu zorganizowanym na początku czerwca 2020 r. przez Światowe Forum Ekonomiczne, niektórzy z najpotężniejszych liderów biznesu na świecie, urzędnicy rządowi i aktywiści ogłosili propozycję „zresetowania” globalnej gospodarki. Zamiast tradycyjnego kapitalizmu, głośna grupa stwierdziła, że świat powinien przyjąć bardziej socjalistyczną politykę, taką jak podatki majątkowe, dodatkowe regulacje i masowe programy rządowe w stylu Zielonego Nowego Ładu.

„Każdy kraj, od Stanów Zjednoczonych po Chiny, musi uczestniczyć, a każda branża, od ropy i gazu po technologię, musi zostać przekształcona” – napisał Klaus Schwab, założyciel i prezes wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego, w artykule opublikowanym na Stronie internetowej WEF. „Krótko mówiąc, potrzebujemy »Wielkiego Resetu« kapitalizmu”.

Schwab powiedział również, że „wszystkie aspekty naszych społeczeństw i gospodarek” muszą zostać „zmodernizowane”, „od edukacji po umowy społeczne i warunki pracy”.

Do Schwaba podczas imprezy WEF dołączył książę Karol, jeden z głównych orędowników Wielkiego Resetu; Gina Gopinath, główna ekonomistka Międzynarodowego Funduszu Walutowego; António Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych; oraz prezesi i prezesi największych międzynarodowych korporacji, takich jak Microsoft i BP.

Aktywiści z grup takich jak Greenpeace International i różni naukowcy również wzięli udział w wydarzeniu lub wyrazili poparcie dla Wielkiego Resetu.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w styczniu 2021 r. jasno nam powiedziało, ogólne zasady planu są jasne: świat potrzebuje ogromnych nowych programów rządowych i dalekosiężnych polityk porównywalnych z oferowanymi przez amerykańskich socjalistów, takich jak senator Bernie Sanders (I-Vt.) i Rep. Alexandria Ocasio-Cortez (D.Y.) w ich planie Zielonego Nowego Ładu.

Albo, ujmując to inaczej, potrzebujemy jakiejś formy socjalizmu – słowa, którego Światowe Forum Ekonomiczne celowo unikało, a jednocześnie wzywa do niezliczonych socjalistycznych i postępowych planów.

„Musimy opracować politykę, która będzie dostosowana do inwestycji w ludzi i środowisko”, powiedział sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych Sharan Burrow. „Ale przede wszystkim perspektywa długoterminowa dotyczy przywracania równowagi gospodarek”.

Jednym z głównych tematów czerwcowego spotkania było to, że pandemia koronawirusa stworzyła dla wielu członków Światowego Forum Ekonomicznego ważną „okazję” do przeprowadzenia radykalnej transformacji kapitalizmu, która, jak przyznali, prawdopodobnie nie byłaby możliwa bez pandemii.

„Mamy doskonałą okazję, by wykorzystać coś dobrego z tego kryzysu – jego bezprecedensowe fale uderzeniowe mogą sprawić, że ludzie będą bardziej otwarci na wielkie wizje zmian” – powiedział książę Karol na spotkaniu, dodając później: „To okazja, której nigdy wcześniej nie mieliśmy i może nigdy więcej nie będzie.

Być może zastanawiasz się, jak ci przywódcy planują przekonać świat do całkowitej zmiany gospodarki w dłuższej perspektywie, ponieważ pandemia COVID-19 z pewnością nie pozostanie kryzysem na zawsze. Odpowiedź brzmi, że zidentyfikowali już inny „kryzys”, który będzie wymagał ekspansywnej interwencji rządu: zmiany klimatyczne.

„Zagrożenie zmianami klimatycznymi było bardziej stopniowe [niż COVID-19] – ale jego niszczycielska rzeczywistość dla wielu ludzi i ich źródeł utrzymania na całym świecie oraz jej coraz większy potencjał zakłócania, przewyższa nawet Covid-19” – książę Karol.

Oczywiście ci urzędnicy państwowi, aktywiści i influencerzy nie mogą sami narzucić systemowej zmiany tej wielkości. Dlatego już zaczęli aktywizować rozległe sieci działaczy lewicowych z całego świata, którzy przez cały 2021 r. będą domagają się zmian zgodnych z Wielkim Resetem.

W 2021 r. szczyt w Davos objął tysiące członków Global Shapers Community, młodych aktywistów z 400 miast na całym świecie.

Program Global Shapers był zaangażowany w szeroko zakrojone „strajki klimatyczne” w 2019 r., a ponad 1300 zostało już przeszkolonych przez Climate Reality Project, bardzo wpływową, dobrze finansowaną organizację aktywistów na rzecz klimatu prowadzoną przez byłego wiceprezydenta Ala Gore’a, który służy w Radzie Powierniczej Światowego Forum Ekonomicznego.

Dla tych z nas, którzy wspierają wolny rynek, Wielki Reset jest przerażający. Nasz obecny kapitalistyczny system kumoterski ma oczywiście wiele wad, ale przyznanie większej władzy agentom rządowym, którzy stworzyli ten system kumoterski i podważanie praw własności, nie jest najlepszą drogą naprzód.

Co gorsza, lewica udowodniła już podczas pandemii COVID-19, że może radykalnie zmienić rzeczywistość polityczną w środku kryzysu, więc nietrudno zobaczyć, jak Wielki Reset może w końcu dojść do skutku.

Czy możesz sobie wyobrazić George’a W. Busha lub Billa Clintona drukujących biliony dolarów i wysyłających je do milionów ludzi, którzy nie stracili pracy? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu byłoby to nie do pomyślenia. Dziś polityka ta cieszy się poparciem ponadpartyjnym.

Książę Karol miał rację: obecna pandemia jest „złotą szansą” na radykalną zmianę. A jeśli Al Gore, książę Karol i reszta Światowego Forum Ekonomicznego mogą przekonać wystarczającą liczbę ludzi, że próba powstrzymania zmian klimatycznych jest również warta dramatycznego popchnięcia ludzkości w kierunku większej kontroli rządu, to radykalna – i katastrofalna – zmiana jest dokładnie tym, do czego zmierzamy.

 

Bądź na bieżąco, dołącz do mnie na: TELEGRAM oraz FACEBOOK.

 

Źródło: thehill.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *