EKONOMIA & FED

(Krótka lekcja ekonomii.)

Aby naprawdę zrozumieć Fed, musisz najpierw zrozumieć kilka rzeczy na temat ekonomii.


„Ktokolwiek kontroluje ilość pieniędzy w jakimkolwiek kraju, jest absolutnym mistrzem całego przemysłu i handlu… a kiedy zdasz sobie sprawę, że cały system jest bardzo łatwo kontrolowany, w taki czy inny sposób, przez kilku potężnych ludzi na szczycie, nie będzie trzeba Ci mówić, jak powstają okresy inflacji i depresji.”

James Garfield Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki

 

PIENIĄDZE

C:\Users\Jo\Desktop\money-roll2.png

 

Używamy pieniędzy na co dzień, ale czy naprawdę wiemy, dlaczego używamy pieniędzy lub skąd pochodzą?

 

 

 

 

 

 

Pieniądze ewoluują z handlu wymiennego. Kiedy zaczyna się społeczeństwo, ludzie wymieniają się tym, co mają, na to, czego potrzebują i chcą. Ktoś może sprzedać krowę za 1000 pomarańczy.

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-barter1.png

 

Ale w miarę jak społeczeństwo staje się bardziej zaawansowane, a potrzeby są bardziej konkretne, trudno jest wymieniać pewne rodzaje towarów. Co jeśli ktoś ma krowę do wymiany, ale chce tylko 100 pomarańczy? Jak wymienią 1/10 krowy?

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-barter2.png

 

Tak więc pieniądze rozwijają się jako przedmiot, który można wykorzystać zamiast handlu wymiennego. Zamiast bezpośrednio wymieniać 2 towary, pieniądze są wprowadzane jako środek wymiany, aby handel wymienny był łatwiejszy i bardziej użyteczny. Teraz, jeśli ktoś chce tylko 100 pomarańczy, może najpierw wymienić swoją krowę na monety, takie jak złoto lub srebro.

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-barter3.png

 

A kiedy już mają monety, mogą teraz wymieniać tylko jedną monetę za 100 pomarańczy. Zamiast wymieniać krowę bezpośrednio na 100 pomarańczy, najpierw wymienili krowę na pieniądze. A potem wykorzystali ułamek tych pieniędzy na wymianę 100 pomarańczy.

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-barter4.png

 

WŁAŚCIWOŚCI PIENIĘDZY

Ale nie wszystko działa dobrze jako pieniądze. Jeśli użyjesz lodów jako pieniędzy, to stopnieją i zepsują. Jeśli używasz mebli jako pieniędzy, jest to kłopotliwe i trudne do wymiany. Niektóre rodzaje towarów dobrze się sprawdzają jako pieniądze, inne nie. Oto kilka właściwości, które są ogólnie pożądane w pieniądzach:

 

PRZENOŚNE

WYTRZYMAŁE

PODZIELNE

RZADKIE

WYMIENNE

POMIAROWE

POKRYTE WARTOŚCIĄ

 

Przez całą historię używaliśmy wielu rzeczy dla pieniędzy, ale złoto i srebro zwykle stają się pieniędzmi, ponieważ mają wszystkie te właściwości, bardziej niż cokolwiek innego.

 

PAPIEROWY PIENIĄDZ

Teraz złoto i srebro są świetne dla pieniędzy, ale mogą być nieco kłopotliwe w transporcie. Ludzie woleliby nosić przy sobie dolary lub karty kredytowe niż monety. Tak więc banki zaczynają wydawać papierowe pokwitowania za złoto, a ludzie wymieniają te pokwitowania zamiast samego złota. Więc ludzie przechowują złoto w swoich bankach, a bank wystawia pokwitowanie, że posiadasz X uncji złota. W każdej chwili możesz wrócić do banku i wręczyć rachunek, aby odzyskać fizyczne złoto. Tutaj robi się ciekawie, więc uważaj…

Dolary, które trzymamy w naszych portfelach, to w rzeczywistości pokwitowanie pieniędzy, przynajmniej takie były pierwotnie. Kiedy więc Stany Zjednoczone po raz pierwszy zaczęły bić dolary, mogłeś wrócić do swojego banku i zamienić dolara na złoto.

 

Spójrz na wczesny banknot:

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-20-old.jpg

 

Ale to się zmieniło i nie możesz już tego robić, spójrz na dolara dzisiaj:

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-20-new.jpg

 

Nasze pieniądze były kiedyś zabezpieczone złotem. Teraz nie jest wspierany złotem. Mamy teraz tak zwane pieniądze fiducjarne. Nasze pieniądze nie mają żadnego pokrycia. Tak więc ważna właściwość pieniądza zwana „magazynem wartości” nie jest już obecna w naszych pieniądzach. Ponieważ nasze pieniądze nie są poparte wartością, nie mogą one służyć jako magazyn wartości. A kiedy masz pieniądze bez magazynu wartości, to już nie są pieniądze… to waluta. I to mamy dzisiaj.

 

Waluta VS Pieniądze

Pamiętaj, że pieniądze mają wszystkie te właściwości:

 

PRZENOŚNE

WYTRZYMAŁE

PODZIELNE

RZADKIE

WYMIENNE

POMIAROWE

POKRYTE WARTOŚCIĄ

 

Z drugiej strony waluta ma następujące właściwości:

 

PRZENOŚNE

WYTRZYMAŁE

PODZIELNE

RZADKIE

WYMIENNE

POMIAROWE

POKRYTE WARTOŚCIĄ

 

Ta jedna brakująca własność, pokrycie wartości, jest tym, co powoduje wszystkie problemy finansowe, jakie mamy dzisiaj. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się w jaki sposób.

 

 

Inflacja i deflacja

Inflacja i deflacja są naprawdę proste. Kiedy zwiększamy ilość pieniądza w obiegu, mamy inflację. Kiedy zmniejszamy ilość pieniądza w obiegu, mamy deflację.

 

Mamy podaż pieniądza, która jest całkowitą ilością wszystkich pieniędzy w obiegu. Jeśli dodamy do tego więcej, mamy inflację. Jeśli odejmiemy od tego mamy deflację.

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-inflation-deflation.png

 

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma znaczenia, czy mamy inflację, czy deflację, ponieważ ceny po prostu odpowiednio się dostosowują. Oto normalne ceny:

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-regular.png

 

Jeśli podwoimy podaż pieniądza, a rzeczy kosztują 2 razy więcej, zwykle zarobimy 2 razy więcej w naszej pracy. Więc tak naprawdę nie tracimy.

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-inflation.png

 

Jeśli mamy deflację, a rzeczy kosztują połowę mniej, zwykle zarobimy również połowę naszej pensji. Więc działa mniej więcej tak samo.

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-deflation.png

 

Podaż pieniądza naprawdę nie ma znaczenia… chyba że zniszczymy siłę nabywczą…

 

SIŁA NABYWCZA

Problem pojawia się, gdy mamy inflację, ale nie jest ona równomiernie rozłożona na wszystkich.

 

Gdyby inflacja, którą mieliśmy, byłaby prawdziwą inflacją, każdy z nas miałby wzrost swoich pieniędzy. Ale kiedy Fed tworzy nowe pieniądze, nie wszyscy mamy wzrost naszych pieniędzy… tylko kilka banków komercyjnych otrzymuje nowo utworzone pieniądze.

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-banks-first.png

 

W rezultacie nowe pieniądze powodują, że wartość naszych obecnych pieniędzy spada, ponieważ nasze pieniądze zostały rozwodnione. Nazywa się to utratą siły nabywczej. Aby kupić tę samą ilość towarów, potrzeba więcej dolarów. Rezultatem tego jest coś takiego:

 

C:\Users\Jo\Desktop\money-manipulated.png

 

Możesz zmierzyć siłę nabywczą dolara, porównując, ile dolarów potrzeba na zakup innych towarów, takich jak żywność, samochody, ropa i złoto. Aby zobaczyć niszczenie siły nabywczej dolara, wystarczy spojrzeć na wykres między złotem a dolarem w ciągu ostatnich 100 lat. Należy pamiętać, że dolar został usunięty ze standardu złota w 1971 roku, kiedy złoto naprawdę zaczynało się rozwijać.

 

C:\Users\Jo\Desktop\Opera Zrzut ekranu_2021-10-03_112002_www.truthcontrol.com.png

 

Zobaczysz, że gdy powstaje więcej dolarów, cena złota rośnie, a wartość dolara spada. Wartość złota nie rośnie, dolar traci na wartości. Dolar traci siłę nabywczą, więc kupno złota wymaga więcej dolarów.

 

Teraz banki nie są głupie. Wiedzą, że rolą Fedu jest tworzenie inflacji i pieniędzy dla banków. I z tego powodu banki celowo podejmują ryzyko, wiedząc, że jeśli stracą pieniądze, Fed uratuje je. Tak właśnie stało się z bańką na rynku nieruchomości w 2008 roku. Banki stworzyły ryzykowne pożyczki, wiedząc, że jeśli zbankrutują, Fed będzie ich ratował. I tak właśnie się stało. Te banki nie zbankrutowały. Fed stworzył inflację, sprawił, że ty i ja byliśmy biedniejsi, a banki zwyciężyły. Banki zarobiły pieniądze na złych kredytach, które wypisały, a następnie zostały ponownie zrobione przez Fed, gdy złe kredyty upadły.

 

„Przy braku standardu złota nie ma możliwości ochrony oszczędności przed konfiskatą poprzez inflację. Nie ma bezpiecznego magazynu wartości. Gdyby tak było, rząd musiałby zabronić posiadania wartości, tak jak to miało miejsce w przypadku złota… Polityka finansowa państwa opiekuńczego wymaga, aby właściciele bogactwa nie mogli się chronić. To jest nędzny sekret tyrad etatystyków opiekuńczych przeciwko złotu. Wydatki deficytowe to po prostu plan „ukrytej” konfiskaty bogactwa. Złoto stoi na drodze do podstępnego procesu. Jest obrońcą praw własności.”

Prezes Rezerwy Federalnej Alan Greenspan

 

Bądź na bieżąco, dołącz do mnie na: TELEGRAM oraz FACEBOOK.

 

Oryginał: Federal Reserve Guide (Quinton Figueroa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *